Program pomocy wybitnie zdolnym
28 lat minęło od rozpoczęcia przez Fundusz działań na rzecz wybitnie zdolnych. Zarząd Funduszu podjął taką decyzję 30 marca 1983 roku. W roku szkolnym 1983/84 nominacje na stypendystów wręczono 56 uczniom szkół podstawowych i średnich z 22 województw. W latach 1983-2011 przyznano 11601 rocznych nominacji do udziału w programie Funduszu uczniom z całego kraju, w tym - bardzo wielu pochodzącym ze wsi i małych miejscowości.
W roku szkolnym 2011/2012 przyjęliśmy do programu 548 uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych ze wszystkich 16 województw. Wśród nich jest 354 młodych naukowców, 138 muzyków, 33 plastyków i 23 tancerzy. 112 osobom przyznano status stypendysty, w tym 54 - po raz pierwszy.
Wnioski o objęcie pomocą Funduszu złożyć może każdy, również potencjalny beneficjent. Najczęściej czynią to szkoły. Kwalifikacja przeprowadzana jest w oparciu o prezentowane wyniki pracy w zakresie zainteresowań w 4-stopniowej procedurze: opiniowanie wniosków przez poszczególnych specjalistów, typowanie do poszczególnych grup przez zespoły specjalistów i Komisję Stypendialną, składającą się z przedstawicieli różnych dyscyplin, podjęcie decyzji przez Zarząd. Od 1984 roku nominacje są wręczane nowym stypendystom na Zamku Królewskim w Warszawie.
Fundusz pomaga w rozwoju poszerzając możliwości aktywności, umożliwiając nieodpłatny udział w organizowanych przez siebie zajęciach oraz - w przypadku stypendystów - dofinansowując realizację wybranych przedsięwzięć służących ich rozwojowi. Merytoryczna pomoc jest możliwa dzięki dobrej woli dziesiątek pracowników nauki z wyższych uczelni, głównie Uniwersytetu Warszawskiego i instytutów Polskiej Akademii Nauk, oraz pedagogów artystycznych i artystów.
Fundusz podjął tę działalność w przekonaniu o konieczności większego zainteresowania się społeczeństwa dziećmi najzdolniejszymi, w przeświadczeniu, że jego działania będą sprzyjać tworzeniu w polskich szkołach warunków do nauki i rozwoju na miarę potrzeb i możliwości uczniów. Fundusz organizował dyskusje specjalistów i zajęcia dla nauczycieli na temat pracy z uczniem zdolnym, zachęcał, poprzez kontakt bezpośredni i poprzez media, do uwzględniania szczególnych potrzeb tej grupy uczniów w pracy szkół, uczelni i instytutów badawczych, w poradniach wychowawczo-zawodowych oraz w instytucjach kształcenia nauczycieli, wspierał różnorodne inicjatywy służące rozwijaniu uzdolnień dzieci i młodzieży.







